• Hafta İçi: 08:30 – 18.30
  • .
  • Hafta Sonu: 09:00 – 13.30
  • .
  • Pazar: KAPALI
  • .
  • Gerekli durumlarda çalışma saati genişletilebilir, iletişime geçiniz.
  • .

Profesyonel Vücut Analizi

Analiz Raporu

Tanita MC 780ST

Analiz İçerikleri

Vücut Yağ Oranı

Obezite, vücut yağ miktarının tüm vücuda oranının artması olarak tanımlanmaktadır. Kilonuzun fazla olması obez olduğunuz anlamına gelmeyebilir veya ideal ağırlık sınırlarınız dışına çıkmadan da hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenme sonucu yağ dokunuzda aşırı bir artış gerçekleşmiş olabilir. Bu nedenle sağlık durumunuzu değerlendirirken vücut yağ yüzdeniz bizim için öncelik taşımaktadır.

Vücut Sıvı Oranı

Su doğadaki tüm canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri için vazgeçilmez bir öneme sahiptir. Dolayısıyla vücudumuzda belli oranlarda bulunmalıdır. Sağlıklı bireylerin vücut kütlesinin %60’ı sudur. Bu değer başlıca vücut bileşimine, cinsiyete bağlı olarak %45-75 arasında değişkenlik göstermektedir. Profesyonel vücut analiz cihazıyla yapacağımız ölçümler bizlere hüçre içi ve hücre dışı sıvı miktarlarınızla ilgili bilgi verecektir.

İç Yağlanma Oranı

Vücudumuzun gövde kısmındaki yağ, yaşamsal önem taşıyan organlarımızın çevresinde bulunduğundan sağlığımız açısından büyük önem taşımaktadır. İç yağlanmamızın yüksek olması kalp rahatsızlıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalıkları gibi birçok kronik hastalığa yakalanma riskimizi artırmaktadır. Vücut yağ oranınız normal olsa bile, iç organlar çevresi yağlanma oranınız yüksek çıkabilir. Bu da sağlığınız açısından tehlike teşkil edebilir. Ölçüm cihazından aldığımız veriler doğrultusunda, bu oranı gerekli aralıklara getirerek, sağlık durumunuzu iyileştirecek, bu sayede hastalık risklerinizin azalmasına katkıda bulunacağız. 

Vücut Yaşı ve Bazal Metabolizma Hızı

Bazal metabolizma hızı, bir kişinin 24 saat içerisinde, hayati organlarının faaliyetlerini devam ettirmesi için gerekli olan kalori miktarıdır. Basit tanımıyla; dinlenir vaziyette, bir gün içerisinde herhangi bir aktivite yapmaksızın vücudunuzun harcadığı enerjidir. Vücut yaşınız, metabolizma hızınıza bağlı olarak belirlenir. Eğer vücut yaşınız gerçek yaşınızdan fazla ise bu durumda metabolizma hızınızın artırılması gerekir. Bazal metabolizma hızı çocuklar olgunlaştıkça artar, gençlik çağında zirveye ulaşır ve sonrasında derece derece azalmaya başlar. Vücut analiz cihazı verilerinizle vücut yaşınız ve metabolizma hızınız hakkında bilgi edinir, sağlıklı bir beslenme ve egzersiz programı doğrultusunda bu verilerdeki gelişmeleri takip etme imkanı buluruz.

Kas Kütlesi

Aynı kiloda iki insana baktığınızda vücut yağ oranlarına göre vücut biçimlerinde çok büyük farklar görebilirsiniz. Kas kütlesi bizim için çok önemlidir. Kas, bazal metabolizma hızını direkt belirler ve kas kütlesi kaybı metabolik hızın yavaşlaması demektir. Özellikle diyete başladığı zaman karbonhidrat içerikli besinleri tamamen kesen kişilerin metabolizması, glikojen deposu ve kandaki şeker bitince ihtiyacı olan karbonhidratı kaslar içerisindeki karbonhidrattan kullanmaya başlar, bu da kas kaybı anlamına gelir ve vücut beraberinde su kaybeder. Bu şekilde yanlış bir diyet uygulayan kişi, tartıdaki sonucu görünce kilo verdiğini zanneder ancak gerçekte vücut yağ değil, kas ve su kaybetmiş olur. Vücut analiz cihazı ölçümleriniz ile kas kütleniz hakkında edindiğimiz bilgiler beslenme programınızın size uygunluğu ve ne derecede uygulayıp, uygulamadığınız hakkında bize gerçekçi sonuçlar verir.

Kemik Kütlesi

Kemik kütleniz, vücudunuzdaki kalsiyum ve diğer minerallerin dereceleri hakkında bilgi verir. Bu derece, egzersiz yaparak kas dokularının arttırılması ile geliştirilip, güçlü ve sağlıklı kemik yapısı ile ilişkilendirilebilir. Sağlıklı bir kemik yapısı oluşumu ve bu yapının korunması için yaşam boyu sağlıklı beslenmek gereklidir. Bunun için diyetiniz dengeli oranlarda karbonhidrat, yağ ve protein içermelidir. Aşırı miktarda protein içeren diyetler, yetersiz miktarda kalsiyum alımıyla birleştiğinde kemiklerinizin zayıflamasına neden olur. Ayrıca günlük beslenmenizde şeker tüketiminizin fazla olması kalsiyum, çinko, magnezyum gibi minerallerin vücutta kullanımını engelleyerek yine kemik mineral yoğunluğunuzu azaltabilir. Ölçüm cihazı verileriniz ile kemik kütleniz hakkında bilgi sahibi olarak, beslenme programınızı gereksinimlerinize özel planlayabilmekteyiz.